پروژه‌ها

تحلیلگر صرفی نور​

یکی از نیازهای زیربنایی متن کاوی، تجزیه صرفی و ساخت‌واژی کلمات و شناسایی وندهای کلمه و اطلاعاتی از قبیل نوع کلمه، ریشه، سرواژه (مصدر فعل و مفرد اسم جمع) و … است که در اکثر فعالیت های هوشمند متن‌کاوی از جمله مشابه یابی، رده بندی، بهبود نتایج موتورهای جستجو و … کاربرد دارد.

تحلیلگر صرفی نور، شامل دو بخش کلی است: هسته تجزیه صرفی کلمات با استفاده از تکنیک‌های قانون محور و سیستم مرتب‌سازی تحلیل‌ها با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشین.

در مرحله اول فرایندهایی از قبیل شناسایی پیشوندها و پسوندها، شناسایی حروف اصلی کلمه، تحلیل تخصصی قواعد زبانی عربی (از جمله اعلال، ادغام، ابدال و … ) انجام می شود که طی این فرایندها از مجموعه دادگان جانبی زبانشناسی (مثل بانک کلمات جامد عربی، جمع‌های‌ مکسر‌، صفات مشبهه و …) استفاده می شود و در نهایت، تمامی تحلیل‌های ممکن به‌ازای یک کلمه بهمراه بیش از 20 ویژگی صرفی شناسایی ارائه می شوند.

در مرحله دوم پس از تولید مجموعه تحلیل‌های صرفی ممکن به‌ازای یک کلمه، با استفاده از روشهای یادگیری ماشین و تحلیل کلمات همسایه و بهره گیری از پیکره های از پیش‌تأیید شده توسط انسان، تحلیل‌ها امتیازدهی می شوند.

نمونه خروجی تحلیلگر صرفی نور

یکی از کاربردهای مهم ابزارهای تحلیلگر صرفی، شناسایی کلمات هم‌خانواده با یک کلمه است؛ که در همین راستا از تحلیلگر صرفی نور برای بهبود نتایج موتورهای جستجو در پایگاههای  قاموس، حدیث، نورلایب و … بهره‌برداری شده‌است.

از این ابزار همچنین برای تولید پیکره صرفی اختصاصی قرآن نیز استفاده شده است.

نمونه استفاده از تحلیلگر صرفی نور

4 1 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش همه نظرات