ارجاع هوشمند پاورقی‌ها در پایگاه نورلایب

ارجاع هوشمند پاورقی‌ها در پایگاه نورلایب

با توجه به اینکه ارجاعات در یک کتاب به منابع دیگر معمولاً در پاورقی‌ها صورت می‌گیرد و مراجعه به آن‌ها توسط پژوهشگر علاوه بر زمانبر بودن، رویه مطالعه و پژوهش را نیز مختل می‌کند و از طرف دیگر امکان ارجاع‌دهی دستی با توجه به حجم بالای منابع وجود ندارد. مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی پروژه لینک‌دهی پاورقی کتاب‌ها در پایگاه کتابخانه تخصصی نور (نورلایب) را به صورت هوشمند انجام داده است.

 

گفتنی است، با توجه به تنوع ارجاعات، نام کتاب، نویسنده و همچنین تنوع در چاپ کتاب‌ها، الگوریتم بدست آوردن این لینک‌ها به صورت ماشینی نیازمند سیستم پیچیده‌ای برای تحلیل پاورقی‌ها بود که این مهم با تلاش مهندسان بخش پردازش هوشمند با موفقیت انجام شد و با دقت قابل قبولی بیش از 4 میلیون ارجاع را در پایگاه کتابخانه تخصصی نور (نورلایب) به صورت خودکار و هوشمند استخراج و در اختیار کاربران قرار داد.

 

لازم به ذکر است، پاورقی‌های هوشمند نورلایب علاوه بر اعتبارسنجی، به منبع اصلی نیز متصل شده‌‌اند و با مراجعه کاربر به منبع، متن مورد نظر در کتاب اصلی به صورت متمایز نمایش داده می‌شود تا پژوهشگر بتواند قبل و بعد متن مورد پژوهش خود را نیز بررسی نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =